Шпагети миланезе и домашни ќофтиња

(0)
32Мин
Средно
Buongiorno! Италија никогаш не била поблиску со нашите шпагети миланезе и домашни ќофтиња ! :)

Состојки

-
3 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 3 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

300  гр
мелено месо
1 
јајце
50  гр
Фета сирење
30  гр
MAGGI идеја за шпагети Миланезе
1 
кромид
1  чаша
брашно
1  кг
моркови

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
466.97 kcal
Јаглехидрати
57.19 g
Протеини
34.28 g
Масти
10.46 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

32 Минути
Подготовка на смесата
10 Мин
Соединете ги сите состојки за ќофтињата и оставете ги 30 минути во фрижидер. Кога смесата ќе се олади, обликувајте топчиња и пропржете ги на масло. Пржените ќофтиња ставете ги на хартиени салфети како би ја остраниле вишокот маснотија.
Пржење
10 Мин
На малку масло пропржете го ситно исечканиот кромид. Додадете брашно и се заедно пропржете.
Подготовка на сосот
2 Мин
Во 300 мл. вода измешајте Maggi Идеја за Миланезе, па истурете ја во пропржениот кромид. Кога сосот ќе започне да врие, додадете ги ќофтињата и се кратко варете со постојано мешање.
Сервирање
10 Мин
Сервирајте ги шпагетите и богато прелијте ги со подготвениот сос, а по желба можете да додадете и пармезан, свеж босилек и шери домати.
Шпагети миланезе и домашни ќофтиња

Подготовка на смесата 4

Подготовка на смесата Подготовка на смесата
: мелено месо, кромид, моркови

Соединете ги сите состојки за ќофтињата и оставете ги 30 минути во фрижидер. Кога смесата ќе се олади, обликувајте топчиња и пропржете ги на масло. Пржените ќофтиња ставете ги на хартиени салфети како би ја остраниле вишокот маснотија.

Шпагети миланезе и домашни ќофтиња

Пржење 4

Пржење
: кромид, брашно

На малку масло пропржете го ситно исечканиот кромид. Додадете брашно и се заедно пропржете.

Шпагети миланезе и домашни ќофтиња

Подготовка на сосот 4

Подготовка на сосот
: MAGGI идеја за шпагети Миланезе

Во 300 мл. вода измешајте Maggi Идеја за Миланезе, па истурете ја во пропржениот кромид. Кога сосот ќе започне да врие, додадете ги ќофтињата и се кратко варете со постојано мешање.

Шпагети миланезе и домашни ќофтиња

Сервирање 4

Сервирање

Сервирајте ги шпагетите и богато прелијте ги со подготвениот сос, а по желба можете да додадете и пармезан, свеж босилек и шери домати.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha