Сарма од лоза

(0)
120Мин
Средно
Сармата од лоза е традиционално јадење за кое е потребно малку вештина. Овој пат ви претставуваме посен рецепт.

Состојки

-
8 дел
+

Ова јадење е оптимизирано за 8 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

300  гр
компир
2 
кромид
1  чаша
ориз
2  Гранчиња
магдонос
1  Лажичка
сончогледово масло
20  Лисја
лозов лист
20  гр
брашно
2 
моркови
100  гр
мелен сончоглед
100  гр
соини лушпи
2  гр
бибер
2  гр
MAGGI Мешан Зачин
20  гр
црвена зачинска пиперка

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
273.21 kcal
Јаглехидрати
34.57 g
Протеини
10.52 g
Масти
11.08 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

120 Минути
Чекор1
15 Мин
Обарете ги компирите и морковите, па изрендајте ги.
Чекор2
10 Мин
Исечкајте го кромидот и пропржете го на масло, па додадете ги сончогледот и сојата.
Чекор3
5 Мин
Зачинете со бибер и MAGGI магијата на вкусот, па додадете магдонос и ориз.
Чекор4
5 Мин
Додадете го барениот зеленчук во смесата и измешајте убаво.
Чекор5
15 Мин
Листовите од лоза добро измијте ги и сварете ги во солена вода и оставете да се олади.
Чекор6
20 Мин
Филувајте ги листовите од лоза со смесата и свиткајте ги што поцврсто.
Чекор7
40 Мин
Прелијте со топла вода и ставете да се вари на тивок оган. Варете додека водата да испари.
Чекор8
10 Мин
Пред крајот на варењето направете запршка од масло, брашно и зачинска пиперка, па прелијте.
Сарма од лоза

Чекор1 8

Чекор1 Чекор1
: компир, моркови

Обарете ги компирите и морковите, па изрендајте ги.

Сарма од лоза

Чекор2 8

Чекор2 Чекор2 Чекор2
: кромид, сончогледово масло, мелен сончоглед, соини лушпи

Исечкајте го кромидот и пропржете го на масло, па додадете ги сончогледот и сојата.

Сарма од лоза

Чекор3 8

Чекор3 Чекор3 Чекор3
: ориз, магдонос, бибер, MAGGI Мешан Зачин

Зачинете со бибер и MAGGI магијата на вкусот, па додадете магдонос и ориз.

Сарма од лоза

Чекор4 8

Чекор4 Чекор4
: компир, кромид, моркови, мелен сончоглед, соини лушпи

Додадете го барениот зеленчук во смесата и измешајте убаво.

Сарма од лоза

Чекор5 8

Чекор5
: лозов лист

Листовите од лоза добро измијте ги и сварете ги во солена вода и оставете да се олади.

Сарма од лоза

Чекор6 8

Чекор6
: лозов лист

Филувајте ги листовите од лоза со смесата и свиткајте ги што поцврсто.

Сарма од лоза

Чекор7 8

Чекор7

Прелијте со топла вода и ставете да се вари на тивок оган. Варете додека водата да испари.

Сарма од лоза

Чекор8 8

Чекор8
: брашно, бибер

Пред крајот на варењето направете запршка од масло, брашно и зачинска пиперка, па прелијте.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha