Полнети пица пиперки

(0)
65Мин
Лесно
Оваа недела подгответе едно од омилените домашни специјалитети- полнети пиперки, но на италијански начин! Денес ви претставуваме полнети пица пиперки!

Состојки

-
6 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 6 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

2  чаши
ориз
0.7  гр
бибер
150  гр
сос за шпагети
2.5  чаши
несолена моцарела
0.5  чаша
рендан пармезан
150  гр
колбас
1  лажица
MAGGI Мешан Зачин
1  лажица
свеж босилек
7 
пиперка

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
507.24 kcal
Јаглехидрати
53.44 g
Протеини
24.18 g
Масти
21.44 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

65 Минути
Чекор1
20 Мин
Сварете го оризот според упатството на пакувањето.
Чекор2
15 Мин
Исечете ги рачките на пиперките и исчистете ги од семките ( како за полнети пиперки ) и ставете ги во тенџере со зовирена вода додека да омекнат ( околу 12 минути ). Извадете ги и исцедете.
Чекор3
5 Мин
Ставете ја рерната да се грее на 180 °C, а за тоа време во голем сад измешајте ги оризот, 3/4 од сосот за шпагети, 1,5 шолја моцарела, пармезанот, сечканиот колбас, лукот во прав, босилекот и според вкус додадете MAGGI магијата на вкусот и бибер.
Чекор4
5 Мин
Во огноотпорен сад наредете ги пиперките со отворенит дел кон горе и наполнете ги со смесата. Остатокот од сосот и сирењето искористете го да ги прелиете пиперките.
Чекор5
20 Мин
Печете во рерна додека сирењето да започне да врие ( околу 15-20 минути). Извадете од рерна и послужете додека е топло.
Полнети пица пиперки

Чекор1 5

Чекор1
: ориз

Сварете го оризот според упатството на пакувањето.

Полнети пица пиперки

Чекор2 5

Чекор2
: бибер

Исечете ги рачките на пиперките и исчистете ги од семките ( како за полнети пиперки ) и ставете ги во тенџере со зовирена вода додека да омекнат ( околу 12 минути ). Извадете ги и исцедете.

Полнети пица пиперки

Чекор3 5

Чекор3 Чекор3 Чекор3
: сос за шпагети, несолена моцарела, рендан пармезан, колбас, MAGGI Мешан Зачин, свеж босилек, пиперка

Ставете ја рерната да се грее на 180 °C, а за тоа време во голем сад измешајте ги оризот, 3/4 од сосот за шпагети, 1,5 шолја моцарела, пармезанот, сечканиот колбас, лукот во прав, босилекот и според вкус додадете MAGGI магијата на вкусот и бибер.

Полнети пица пиперки

Чекор4 5

Чекор4
: бибер

Во огноотпорен сад наредете ги пиперките со отворенит дел кон горе и наполнете ги со смесата. Остатокот од сосот и сирењето искористете го да ги прелиете пиперките.

Полнети пица пиперки

Чекор5 5

Чекор5
: бибер

Печете во рерна додека сирењето да започне да врие ( околу 15-20 минути). Извадете од рерна и послужете додека е топло.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha