Пица со морски плодови

(0)
55Мин
Лесно
Летото е време за пица со морски плодови!

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

0.33 
лук
2  гр
бибер
4 
лути пиперчинња
20  мл
бело вино
1  чаша
млеко
1 
квасец
5  гр
бел шекер
100  гр
брашно
1  лажичка
шеќер
1  лажичка
сол
13.6  гр
сончогледово масло
30  гр
Гауда сирење
30  гр
домати
100  гр
морски плодови

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
227.7 kcal
Јаглехидрати
24.21 g
Протеини
12.19 g
Масти
8.6 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

55 Минути
Чекор1
30 Мин
Во половина литар млеко растопете пакетче квасец со лажичка шеќер. Кога квасецот ќе почне да се дига додадете 2-3 лажици масло, лажица сол и брашно доволно за да се замеси меко, растегливо тесто. Оставете го тестото да стаса, а потоа измесете го и развлечете го за пица според големината на тепсијата.
Чекор2
5 Мин
Морските плодови издинстајте ги на малку масло во бело вино. Посолете и побиберете. Додадете ситно сечкан магдонос и лук.
Чекор3
20 Мин
Подготвеното тесто за пица прекријте го со Гауда сирење, а преку ставете ги морските плодови. Преку наредете исечкани домат и лути феферони. Печете 20 минути на 200 степени.
Пица со морски плодови

Чекор1 3

Чекор1 Чекор1 Чекор1
: квасец, брашно, шеќер, сол, сончогледово масло

Во половина литар млеко растопете пакетче квасец со лажичка шеќер. Кога квасецот ќе почне да се дига додадете 2-3 лажици масло, лажица сол и брашно доволно за да се замеси меко, растегливо тесто. Оставете го тестото да стаса, а потоа измесете го и развлечете го за пица според големината на тепсијата.

Пица со морски плодови

Чекор2 3

Чекор2 Чекор2 Чекор2
: бел шекер, сол

Морските плодови издинстајте ги на малку масло во бело вино. Посолете и побиберете. Додадете ситно сечкан магдонос и лук.

Пица со морски плодови

Чекор3 3

Чекор3
: лути пиперчинња, Гауда сирење

Подготвеното тесто за пица прекријте го со Гауда сирење, а преку ставете ги морските плодови. Преку наредете исечкани домат и лути феферони. Печете 20 минути на 200 степени.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha