Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ослич со компир

(0)
95Мин
Лесно
Во недела воодушевете ги домашните со ослич со компири, неделен ручек кој ќе го паметат долго.

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

350  гр
ослич
500  гр
компир
150  гр
пире од домати
5  гр
MAGGI Мешан Зачин
2 
црвени пиперки
2  гр
бибер во зрно
1.5  лажици
сончогледово масло

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
238.63 kcal
Јаглехидрати
25.75 g
Протеини
19.3 g
Масти
6.69 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

95 Минути
Чекор1
5 Мин
Исчистете го осличот, измијте го и исечете го на парчиња со средна големина.
Чекор2
5 Мин
Компирот измијте го, излупете го и исечете го на парчиња.
Чекор3
25 Мин
Исчистете ги пиперките од семките, измијте ги и испечете ги во рерна а потоа излупете ги.
Чекор4
5 Мин
Подмачкајте огноотпорен сад, ставете еден ред компир, потоа прелијте со пире од домати.
Чекор5
5 Мин
Преку тоа ставете ги пиперките, па наредете уште еден ред компири.
Чекор6
5 Мин
Зачинете со MAGGI магијата на вкусот и бибер по желба.
Чекор7
5 Мин
Прелијте со остатокот од пирето од домати, и распоредете ги парчињата ослич преку.
Чекор8
40 Мин
Печете околу 40 минути во рерна загреана на 180 степени.
Ослич со компир

Чекор1 8

Чекор1 Чекор1
: ослич

Исчистете го осличот, измијте го и исечете го на парчиња со средна големина.

Ослич со компир

Чекор2 8

Чекор2 Чекор2 Чекор2
: компир

Компирот измијте го, излупете го и исечете го на парчиња.

Ослич со компир

Чекор3 8

Чекор3 Чекор3 Чекор3
: црвени пиперки

Исчистете ги пиперките од семките, измијте ги и испечете ги во рерна а потоа излупете ги.

Ослич со компир

Чекор4 8

Чекор4
: компир, пире од домати

Подмачкајте огноотпорен сад, ставете еден ред компир, потоа прелијте со пире од домати.

Ослич со компир

Чекор5 8

Чекор5
: компир, црвени пиперки

Преку тоа ставете ги пиперките, па наредете уште еден ред компири.

Ослич со компир

Чекор6 8

Чекор6
: MAGGI Мешан Зачин, бибер во зрно

Зачинете со MAGGI магијата на вкусот и бибер по желба.

Ослич со компир

Чекор7 8

Чекор7

Прелијте со остатокот од пирето од домати, и распоредете ги парчињата ослич преку.

Ослич со компир

Чекор8 8

Чекор8

Печете околу 40 минути во рерна загреана на 180 степени.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha