Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Waldorf салата

(0)
18Мин
Лесно
Waldorf салатата е креирана на крајот на 19.век во Waldorf хотелот во Њујорк и веднаш станала еден од главните симболи на овој град. Ви ја претставуваме нашата верзија на оваа вкусна и здрава салата која ќе ви го освежи денот!

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

2 
јаболки
120  гр
целер
100  гр
грозје
100  гр
орев
200  гр
павлака
30  гр
Томи мајонез
1  лажица
шеќер
5  гр
сок од лимон

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
395.85 kcal
Јаглехидрати
25.21 g
Протеини
5.87 g
Масти
32.13 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

18 Минути
Чекор1
5 Мин
Во една чинија добро измешајте ги павлаката, мајонезот, шеќерот и сокот од лимон и оставете ја на страна.
Чекор2
3 Мин
Јаболките излупете ги па исечкајте ги на ситни парчиња.
Чекор3
2 Мин
Грозјето измијте го, преполовете го (оставете неколку цели зрна за декорација) и извадетеги семките.
Чекор4
3 Мин
Страковите целер измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на тркалца.
Чекор5
2 Мин
Одвојте неколку ореви за декорација, а остатокот исечкајте ги ситно.
Чекор6
3 Мин
Составете сѐ во еден сад, додадете ги павлаката и мајонезот и измешајте убаво. Украсете со оревите, грозјето и лист магодонос. Добро оладете.
Waldorf салата

Чекор1 6

Чекор1 Чекор1
: павлака, Томи мајонез, шеќер, сок од лимон

Во една чинија добро измешајте ги павлаката, мајонезот, шеќерот и сокот од лимон и оставете ја на страна.

Waldorf салата

Чекор2 6

Чекор2 Чекор2
: јаболки

Јаболките излупете ги па исечкајте ги на ситни парчиња.

Waldorf салата

Чекор3 6

Чекор3
: грозје

Грозјето измијте го, преполовете го (оставете неколку цели зрна за декорација) и извадетеги семките.

Waldorf салата

Чекор4 6

Чекор4
: целер

Страковите целер измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на тркалца.

Waldorf салата

Чекор5 6

Чекор5
: орев

Одвојте неколку ореви за декорација, а остатокот исечкајте ги ситно.

Waldorf салата

Чекор6 6

Чекор6
: орев, павлака, шеќер

Составете сѐ во еден сад, додадете ги павлаката и мајонезот и измешајте убаво. Украсете со оревите, грозјето и лист магодонос. Добро оладете.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha