Вегетаријански лазањи од модар патлиџан

(0)
115Мин
Средно
За летниот семеен ручек подгответе лесно веге јадење- вегетаријански лазањи од модар патлиџан.

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

3 
модар патлиџан
0.33 
лук
1 
кромид
1  лажица
маслиново масло
2  лажички
оригано
800  мл
сос од домати
5  гр
бибер
1  лажица
пармезан
1 
јајце
6  Гранчиња
магдонос
100  гр
моцарела
5  гр
MAGGI Мешан Зачин

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
230.61 kcal
Јаглехидрати
32.51 g
Протеини
16.26 g
Масти
6.59 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

115 Минути
Чекор1
5 Мин
Загрејте ја рерната на 200 степени.
Чекор2
45 Мин
Исечете го модриот патлиџан на тенки листови. Посипете ги со сол и оставете ги да отстојат 20 минути, потоа свртете ги, посипете ги со сол и оставете ги уште 20 минути. Избришете ги кришките со хартиени брисачи.
Чекор3
10 Мин
Загрејте го тавчето на среден оган, додадете масло. Издинстајте го лукот, а потоа додадете ги кромидот и ориганото. Зачинете со MAGGI магијата на вкусот и бибер и пржете додека кромидот да стане стаклесто проѕирен. Додадете го сосот од домати и гответе додека да зоврие.
Чекор4
5 Мин
Во сад со средна големина измешајте ги пармезанот, јајцата и магдоносот. Зачинете со сол и бибер според вкус.
Чекор5
10 Мин
Во голем огноотпорен сад сипете тенок слој од подготвениот сос од домати, потоа слој од модри патлиџани, па слој рикота микс и потоа слој моцарела сирење. Повторувајте ги слоевите со овој редослед додека да го наполните садот. Преку последниот слој од модри патлиџани посипете сос од домати, моцарела и пармезан.
Чекор6
35 Мин
Затворете го садот со алуминиумска фолија и печете во рерна 35 минути.
Чекор7
5 Мин
Украсете со останатиот магдонос и послужете ги гостите. Пријатно јадење!
Вегетаријански лазањи од модар патлиџан

Чекор1 7

Чекор1

Загрејте ја рерната на 200 степени.

Вегетаријански лазањи од модар патлиџан

Чекор2 7

Чекор2 Чекор2
: модар патлиџан

Исечете го модриот патлиџан на тенки листови. Посипете ги со сол и оставете ги да отстојат 20 минути, потоа свртете ги, посипете ги со сол и оставете ги уште 20 минути. Избришете ги кришките со хартиени брисачи.

Вегетаријански лазањи од модар патлиџан

Чекор3 7

Чекор3
: лук, кромид, оригано, сос од домати, бибер, MAGGI Мешан Зачин

Загрејте го тавчето на среден оган, додадете масло. Издинстајте го лукот, а потоа додадете ги кромидот и ориганото. Зачинете со MAGGI магијата на вкусот и бибер и пржете додека кромидот да стане стаклесто проѕирен. Додадете го сосот од домати и гответе додека да зоврие.

Вегетаријански лазањи од модар патлиџан

Чекор4 7

Чекор4
: пармезан, јајце, магдонос

Во сад со средна големина измешајте ги пармезанот, јајцата и магдоносот. Зачинете со сол и бибер според вкус.

Вегетаријански лазањи од модар патлиџан

Чекор5 7

Чекор5

Во голем огноотпорен сад сипете тенок слој од подготвениот сос од домати, потоа слој од модри патлиџани, па слој рикота микс и потоа слој моцарела сирење. Повторувајте ги слоевите со овој редослед додека да го наполните садот. Преку последниот слој од модри патлиџани посипете сос од домати, моцарела и пармезан.

Вегетаријански лазањи од модар патлиџан

Чекор6 7

Чекор6 Чекор6 Чекор6

Затворете го садот со алуминиумска фолија и печете во рерна 35 минути.

Вегетаријански лазањи од модар патлиџан

Чекор7 7

Чекор7 Чекор7 Чекор7

Украсете со останатиот магдонос и послужете ги гостите. Пријатно јадење!

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha