Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Солен ролат од спанаќ

(0)
40Мин
Средно
Новогодишните ролати се послужуваат многу често, а доколку оваа година барате малку поинаков рецепт го имаме вистинскиот за вас.

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

5 
јајца
500  гр
спанак`
50  гр
брашно
6  гр
прашок за печиво
200  гр
крем сир
1 
варено јајце
100  гр
шунка
5  гр
MAGGI Мешан Зачин

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
407.59 kcal
Јаглехидрати
17.51 g
Протеини
23.09 g
Масти
27.81 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

40 Минути
Чекор1
2 Мин
Изматете ги јајцата со MAGGI магијата на вкусот.
Чекор2
3 Мин
Спанаќот сварете го, добро исцедете го и исечкајте го, па додадете го во јацата.
Чекор3
2 Мин
Во смесата додадете брашно и прашок за печиво.
Чекор4
10 Мин
Ставете на хартија за печење во плех, и испечете во рерна.
Чекор5
3 Мин
Кога кората ќе се испече, веднаш замотајте ја со хартијата и оставете ја да се олади.
Чекор6
5 Мин
Кога ќе се олади, одвиткајте го ролатот и премачкајте го со крем сир, преку изрендајте јајца.
Чекор7
5 Мин
Преку наредете шунка, премачкајте повторно со крем сир, па преку ставете кашкавал.
Чекор8
10 Мин
Свиткајте го ролатот и пресечете.
Солен ролат од спанаќ

Чекор1 8

Чекор1 Чекор1
: варено јајце

Изматете ги јајцата со MAGGI магијата на вкусот.

Солен ролат од спанаќ

Чекор2 8

Чекор2 Чекор2
: спанак`, варено јајце

Спанаќот сварете го, добро исцедете го и исечкајте го, па додадете го во јацата.

Солен ролат од спанаќ

Чекор3 8

Чекор3 Чекор3

Во смесата додадете брашно и прашок за печиво.

Солен ролат од спанаќ

Чекор4 8

Чекор4 Чекор4 Чекор4

Ставете на хартија за печење во плех, и испечете во рерна.

Солен ролат од спанаќ

Чекор5 8

Чекор5 Чекор5 Чекор5

Кога кората ќе се испече, веднаш замотајте ја со хартијата и оставете ја да се олади.

Солен ролат од спанаќ

Чекор6 8

Чекор6 Чекор6

Кога ќе се олади, одвиткајте го ролатот и премачкајте го со крем сир, преку изрендајте јајца.

Солен ролат од спанаќ

Чекор7 8

Чекор7 Чекор7

Преку наредете шунка, премачкајте повторно со крем сир, па преку ставете кашкавал.

Солен ролат од спанаќ

Чекор8 8

Чекор8

Свиткајте го ролатот и пресечете.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha