Салата со ослич

(0)
27Мин
Средно
Поради своите хранливи вредности, рибата би требало да биде составен дел од нашето мени барем два пати неделно. Ви претставуваме летен рецепт за салата со ослич која ќе ве освежи оваа недела.

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

600  гр
ослич
2 
лимон
1 
кромид
2 
зелени или жолти пиперки
150  гр
маслинки
5  Гранчиња
магдонос
0.33 
лук
100  мг
маслиново масло
1  лажичка
сенф
5  гр
сол
300  гр
тестенини

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
310.77 kcal
Протеини
31.97 g
Јаглехидрати
25.58 g
Масти
9.5 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

27 Минути
Подготовка на рибата
10 Мин
Филетите ослич испрскајте ги со сок од лимон и варете ги во солена вода 10-ина минути. Внимавајте да не се распадне месото. Кога рибата е сварена, исечете ја на помали парчиња.
Тестенини
10 Мин
Сварете ги тестенините.
Подготовка на зеленчуците
5 Мин
Исечкајте ги остатокот свежи зеленчуци, маслинките и сушениот домат.
Соединување
2 Мин
Во помал сад соединете маслиново масло, лук, магдонос и сок од еден лимон, и додадете сенф и сол. Соединете сѐ заедно во една смеса и при мешањето внимавајте да не се распадне месото.
Салата со ослич

Подготовка на рибата 4

Подготовка на рибата
: ослич, лимон

Филетите ослич испрскајте ги со сок од лимон и варете ги во солена вода 10-ина минути. Внимавајте да не се распадне месото. Кога рибата е сварена, исечете ја на помали парчиња.

Салата со ослич

Тестенини 4

Тестенини

Сварете ги тестенините.

Салата со ослич

Подготовка на зеленчуците 4

Подготовка на зеленчуците Подготовка на зеленчуците
: маслинки, кромид, лук, зелени или жолти пиперки, магдонос

Исечкајте ги остатокот свежи зеленчуци, маслинките и сушениот домат.

Салата со ослич

Соединување 4

Соединување Соединување
: сенф, сол

Во помал сад соединете маслиново масло, лук, магдонос и сок од еден лимон, и додадете сенф и сол. Соединете сѐ заедно во една смеса и при мешањето внимавајте да не се распадне месото.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha