Рижото од тикви

(0)
25Мин
Средно
И пристигна есента! За оваа прилика почастете ги своите најмили со рижото од тиква!

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

300  гр
ориз со долго зрно
300  гр
тиква
1 
кромид
100  мл
бело вино
1  Мало парче
путер
1  лажичка
маслиново масло
30  гр
MAGGI бистра супа од кокошка

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
328.69 kcal
Јаглехидрати
62.85 g
Протеини
6.44 g
Масти
3.93 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

25 Минути
Чекор1
5 Мин
Подготовка на супата- Сварете Maggi бистра супа од кокошка.
Чекор2
5 Мин
Подготовка на зеленчуците- Исечкајте го кромидот на ситни коцки и исечете ја тиквата.
Чекор3
5 Мин
Динстање на зеленчуците- Сипете во тенџере малку маслиново масло и парче путер и додадете го кромидот, продинстајте го, па додадете го оризот и се добро измешајте.
Чекор4
10 Мин
Ориз- Кога оризот ќе омекне, прелијте го со вино и оставете да се крчка додека да испари алкохолот. Повремено по малку преливајте го Оризот со Maggi бистрата супа од кокошка додека да се свари.
Рижото од тикви

Чекор1 4

Чекор1
: MAGGI бистра супа од кокошка

Подготовка на супата- Сварете Maggi бистра супа од кокошка.

Рижото од тикви

Чекор2 4

Чекор2 Чекор2
: тиква, кромид

Подготовка на зеленчуците- Исечкајте го кромидот на ситни коцки и исечете ја тиквата.

Рижото од тикви

Чекор3 4

Чекор3
: ориз со долго зрно, кромид, путер, маслиново масло

Динстање на зеленчуците- Сипете во тенџере малку маслиново масло и парче путер и додадете го кромидот, продинстајте го, па додадете го оризот и се добро измешајте.

Рижото од тикви

Чекор4 4

Чекор4
: ориз со долго зрно, бело вино, MAGGI бистра супа од кокошка

Ориз- Кога оризот ќе омекне, прелијте го со вино и оставете да се крчка додека да испари алкохолот. Повремено по малку преливајте го Оризот со Maggi бистрата супа од кокошка додека да се свари.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha