Пита со вишни

(0)
50Мин
Лесно
Пита со вишни, јадење кое ќе ве врати во детството!

Состојки

-
6 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 6 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

400  гр
вишни
200  гр
шеќер
1  чаша
јогурт
3 
јајца
12  гр
прашок за печиво
1.5  чаши
вода
500  гр
кора од пита

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
612 kcal
Јаглехидрати
92.16 g
Протеини
8.3 g
Масти
24.42 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

50 Минути
Чекор1
5 Мин
Со миксер изматете ги шеќерот и јајцата додека да се појави пена, барем 4-5 минути.
Чекор2
5 Мин
Остатокот од состојките за фил додадете ги и соединете ги со изматените шеќер и јајца.
Чекор3
5 Мин
На првите три кори ставете само фил, а на четвртата ставете вишни преку филот, а потоа свиткајте во ролат.
Чекор4
20 Мин
Подмачкајте го плехот и печете дваесетина минути во рерна на 180 °Ц.
Чекор5
15 Мин
Од водата и шеќерот сварете прелив и добро измешајте, а откако ќе зоврие намалете ја температурата и оставете да се вари околу 7-8 мин. Прелијте преку печената пита.
Пита со вишни

Чекор1 5

Чекор1 Чекор1
: шеќер, јајца

Со миксер изматете ги шеќерот и јајцата додека да се појави пена, барем 4-5 минути.

Пита со вишни

Чекор2 5

Чекор2 Чекор2
: вишни, шеќер, јогурт, јајца, прашок за печиво

Остатокот од состојките за фил додадете ги и соединете ги со изматените шеќер и јајца.

Пита со вишни

Чекор3 5

Чекор3 Чекор3
: вишни

На првите три кори ставете само фил, а на четвртата ставете вишни преку филот, а потоа свиткајте во ролат.

Пита со вишни

Чекор4 5

Чекор4 Чекор4

Подмачкајте го плехот и печете дваесетина минути во рерна на 180 °Ц.

Пита со вишни

Чекор5 5

Чекор5
: шеќер, вода

Од водата и шеќерот сварете прелив и добро измешајте, а откако ќе зоврие намалете ја температурата и оставете да се вари околу 7-8 мин. Прелијте преку печената пита.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha