Пилешко во сос од спанаќ

(0)
20Мин
Лесно
Ова јадење потолно ќе ве воодушеви! Пилешко во сос од спанаќ!

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

300  гр
пилешко
50  гр
праз
100  мл
млеко
200  гр
ориз
30  гр
MAGGI Идеја за пилешко со 4 видови сирење
30  гр
павлака за готовење

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
364.29 kcal
Јаглехидрати
48.02 g
Протеини
19.48 g
Масти
17.72 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

20 Минути
Чекор1
5 Мин
300 гр. пилешко бело месо исечете го на помали парчиња и пропржете го на малку масло во тавче околу 5 минути.
Чекор2
5 Мин
Исечете го празот на кругчиња, додадете го во тавчето и пржете уште 3-4 минути.
Чекор3
5 Мин
Содржината од кесичката измешајте ја со 100 мл. млеко, 100 мл. вода и 200 мл. павлака за готвење, па прелијте преку месото. Гответе уште 3 минути сѐ заедно на слаб оган со повремено мешање.
Чекор4
5 Мин
Сварениот ориз сервирајте го со подготвеното јадење.
Пилешко во сос од спанаќ

Чекор1 4

Чекор1 Чекор1 Чекор1
: пилешко

300 гр. пилешко бело месо исечете го на помали парчиња и пропржете го на малку масло во тавче околу 5 минути.

Пилешко во сос од спанаќ

Чекор2 4

Чекор2 Чекор2 Чекор2
: праз

Исечете го празот на кругчиња, додадете го во тавчето и пржете уште 3-4 минути.

Пилешко во сос од спанаќ

Чекор3 4

Чекор3 Чекор3
: млеко, MAGGI Идеја за пилешко со 4 видови сирење

Содржината од кесичката измешајте ја со 100 мл. млеко, 100 мл. вода и 200 мл. павлака за готвење, па прелијте преку месото. Гответе уште 3 минути сѐ заедно на слаб оган со повремено мешање.

Пилешко во сос од спанаќ

Чекор4 4

Чекор4 Чекор4
: ориз

Сварениот ориз сервирајте го со подготвеното јадење.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha