Пилешки паприкаш

(0)
85Мин
Средно
Постојат неколку различни рецепти за пилешки паприкаш, но нашиот е сигурно еден од највкусните.

Состојки

-
6 дел
+

Ова јадење е оптимизирано за 6 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

1  кг
пилешко
3 
кромид
50  мл
вода
1  лажица
маслиново масло
3  гр
MAGGI Мешан Зачин
20  гр
коријандер
4  гр
Магдонос, свеж
1 
лути пиперчинња
2  лажици
вински оцет
2  гр
бибер
200  гр
домати

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
388.66 kcal
Јаглехидрати
1.87 g
Протеини
31.44 g
Масти
27.54 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

85 Минути
Чекор1
10 Мин
Исечете го пилешкото и зачинете го со MAGGI магијата на вкусот и бибер.
Чекор2
5 Мин
Ставете во сад со 50 мл. вински оцет и 50 мл.вода
Чекор3
15 Мин
Варете додека оцетот и водата да испарат.
Чекор4
10 Мин
Додадете масло и исечкан кромид и пржете додека кромидот да стане малку кафеав.
Чекор5
15 Мин
Извадете ја лушпата од доматите и исечете ги на парчиња. Додадете ги во пилешкото и гответе неколку минути.
Чекор6
10 Мин
Исечете коријандер, лута пиперка и магоднос, додадете ги во паприкашот.
Чекор7
20 Мин
Варете додека пилешкото да биде готово.
Пилешки паприкаш

Чекор1 7

Чекор1 Чекор1
: пилешко, MAGGI Мешан Зачин, бибер

Исечете го пилешкото и зачинете го со MAGGI магијата на вкусот и бибер.

Пилешки паприкаш

Чекор2 7

Чекор2 Чекор2
: вода, вински оцет

Ставете во сад со 50 мл. вински оцет и 50 мл.вода

Пилешки паприкаш

Чекор3 7

Чекор3 Чекор3
: вински оцет

Варете додека оцетот и водата да испарат.

Пилешки паприкаш

Чекор4 7

Чекор4
: кромид, маслиново масло

Додадете масло и исечкан кромид и пржете додека кромидот да стане малку кафеав.

Пилешки паприкаш

Чекор5 7

Чекор5
: пилешко, домати

Извадете ја лушпата од доматите и исечете ги на парчиња. Додадете ги во пилешкото и гответе неколку минути.

Пилешки паприкаш

Чекор6 7

Чекор6
: коријандер, Магдонос, свеж, лути пиперчинња

Исечете коријандер, лута пиперка и магоднос, додадете ги во паприкашот.

Пилешки паприкаш

Чекор7 7

Чекор7
: пилешко

Варете додека пилешкото да биде готово.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha