Пикантна пилешка супа со пиперки и ориз

(0)
25Мин
Лесно
За денешниот ручек подгответе пикантна пилешка супа со пиперки и ориз.

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

200  гр
бело пилешко месо
2 
црвени пиперки
150  гр
ориз
1 
кромид
0.25 
лук
5  гр
црвена зачинска пиперка
2  Гранчиња
магдонос
2  гр
оригано
3  лажици
маслиново масло
30  гр
MAGGI бистра супа од кокошка
1  гр
бибер

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
312.97 kcal
Јаглехидрати
29.35 g
Протеини
16.55 g
Масти
14.06 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

25 Минути
Чекор1
5 Мин
Сварете ја супата според упатството на ќесичката.
Чекор2
5 Мин
Магдоносот, лукот, пиперките и месото исечкајте ги ситно.
Чекор3
5 Мин
На тавче на средна температура и маслиново масло пропржете ги сите зачини, лукот, пиперките, оризот и месото во време од 5 минути. Додадете шолја вода па варете уште 10 минути.
Чекор4
10 Мин
Во супата која врие додадете ги сите состојки од тавчето и варете уште 10 минути.
Пикантна пилешка супа со пиперки и ориз

Чекор1 4

Чекор1
: MAGGI бистра супа од кокошка

Сварете ја супата според упатството на ќесичката.

Пикантна пилешка супа со пиперки и ориз

Чекор2 4

Чекор2 Чекор2
: бело пилешко месо, црвени пиперки, кромид, лук, магдонос

Магдоносот, лукот, пиперките и месото исечкајте ги ситно.

Пикантна пилешка супа со пиперки и ориз

Чекор3 4

Чекор3 Чекор3
: бело пилешко месо, црвени пиперки, ориз, кромид, црвена зачинска пиперка, оригано, маслиново масло, бибер

На тавче на средна температура и маслиново масло пропржете ги сите зачини, лукот, пиперките, оризот и месото во време од 5 минути. Додадете шолја вода па варете уште 10 минути.

Пикантна пилешка супа со пиперки и ориз

Чекор4 4

Чекор4
: MAGGI бистра супа од кокошка

Во супата која врие додадете ги сите состојки од тавчето и варете уште 10 минути.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha