Пастрмка во вино

(0)
50Мин
Средно
Adimo
За да подготвите вкусна риба потребни се малку вештини и знаење, па поради тоа најдобро е да го следите нашиот рецепт и да уживате во овој неделен ручек.

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

4 
пастрмка
1  чаша
сончогледово масло
10  гр
брашно
1 
портокал
300  мл
бело вино
1  гр
бибер

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
569.25 kcal
Јаглехидрати
7.71 g
Протеини
0.83 g
Масти
54.63 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

50 Минути
Чекор1
10 Мин
Свежата пастрмка исчистете ја и измијте ја.
Чекор2
5 Мин
Посолете ја и ставете ја во сад, па прелијте вино да впие.
Чекор3
5 Мин
Измешајте масло и брашно, па сипете ги во огноотпорен сад.
Чекор4
5 Мин
Ставете ја рибата во огноотпорниот сад, па прелијте ја со масло.
Чекор5
25 Мин
Печете во загреана рерна до 25 минути. Украсете со портокал.
Пастрмка во вино

Чекор1 5

: пастрмка

Свежата пастрмка исчистете ја и измијте ја.

Пастрмка во вино

Чекор2 5

Чекор2
: бело вино

Посолете ја и ставете ја во сад, па прелијте вино да впие.

Пастрмка во вино

Чекор3 5

Чекор3
: сончогледово масло, брашно

Измешајте масло и брашно, па сипете ги во огноотпорен сад.

Пастрмка во вино

Чекор4 5

Чекор4
: пастрмка, сончогледово масло

Ставете ја рибата во огноотпорниот сад, па прелијте ја со масло.

Пастрмка во вино

Чекор5 5

Чекор5
: портокал

Печете во загреана рерна до 25 минути. Украсете со портокал.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha