Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Мусака од модар патлиџан

(0)
80Мин
Средно
Денес подгответе Parmigiana di melanzane-мусака од модар патчиџан

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

500  гр
модар патлиџан
10  гр
свеж босиљак
125  гр
Сирење, моцарела, не-масно
50  гр
рендан пармезан
3  лажички
маслиново масло
20  гр
MAGGI супа од домати со босилек

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
178.08 kcal
Јаглехидрати
13.4 g
Протеини
15.09 g
Масти
7.7 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

80 Минути
Чекор1
30 Мин
Модриот патлиџан исечкајте го на тенки кругчиња, посолете го и оставете да пушти вода за време од половина час.
Чекор2
5 Мин
Исушете го со кујнска хартија и грилувајте го на тавче со маслиново масло на средно-силен оган.
Чекор3
10 Мин
Сварете MAGGI супа од домати според упатството на кесичката и оставете ја на среден оган да изврие и да се згусти до половина волумен.
Чекор4
5 Мин
Во стаклен огноотпорен сад наредете во слоеви по следниот редослед - супа од домати, грилован модар патлиџан, супа од домати, свеж босилек, иситнета моцарела и изрендан пармезан - па така додека да ги потрошите сите намирници.
Чекор5
30 Мин
Завршете со слој од моцарела и пармезан, запечете на 180 степени 30 минути во рерна и послужете топло.
Мусака од модар патлиџан

Чекор1 5

Чекор1 Чекор1
: модар патлиџан

Модриот патлиџан исечкајте го на тенки кругчиња, посолете го и оставете да пушти вода за време од половина час.

Мусака од модар патлиџан

Чекор2 5

Чекор2
: модар патлиџан, маслиново масло

Исушете го со кујнска хартија и грилувајте го на тавче со маслиново масло на средно-силен оган.

Мусака од модар патлиџан

Чекор3 5

Чекор3
: MAGGI супа од домати со босилек

Сварете MAGGI супа од домати според упатството на кесичката и оставете ја на среден оган да изврие и да се згусти до половина волумен.

Мусака од модар патлиџан

Чекор4 5

Чекор4
: модар патлиџан, свеж босиљак, Сирење, моцарела, не-масно, рендан пармезан, маслиново масло, MAGGI супа од домати со босилек

Во стаклен огноотпорен сад наредете во слоеви по следниот редослед - супа од домати, грилован модар патлиџан, супа од домати, свеж босилек, иситнета моцарела и изрендан пармезан - па така додека да ги потрошите сите намирници.

Мусака од модар патлиџан

Чекор5 5

Чекор5

Завршете со слој од моцарела и пармезан, запечете на 180 степени 30 минути во рерна и послужете топло.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha