Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

MAGGI полнети пиперки

(0)
45Мин
Средно
Adimo
Во традиционалниот рецепт за полнети пиперки воведовме летен модерен „twist“. Доколку ви се допадна оваа идеја, направете и самите своја верзија на ова јадење, па кажете ни го вашиот рецепт за MAGGI идеја за полнети пиперки!

Состојки

-
4 порции
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

5 
благи жолти пиперки
500  гр
тиквички
1 
кромид
10  гр
лук
200  гр
бел ориз со долги зрна
100  гр
сирење
5  гр
бибер
5  гр
магдонос
5  гр
сол

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
358.3 kcal
Протеини
14.78 g
Јаглехидрати
60.7 g
Масти
7.6 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

45 Минути
Подготовка на зеленчуците
15 Мин
Пиперките пресечете ги на половина и исчистете ги од семките. Тиквичката измијте ја и изрендајте ја на крупно ренде, посолете ја, па оставете ја десетина минути да го испушти сокот, а потоа исцедете.
Динстање на на зеленчуците
5 Мин
Кромидот и лукот исчистете ги и исечкајте ги ситно, па пропржете ги на малку масло. Додадете ги претхдодно сварениот ориз и ренданата тиквичка. Динстајте се заедно неколку минути.
Соединување
10 Мин
Додадете ја MAGGI идеја за полнети пиперки, да почне да врие, па тргнете од оган за да се олади. Во смесата додадете сирење и соединете.
Печење и сервирање
15 Мин
Наполнете ги пиперките со смесата и ставете ги да се печат во загреана рерна на 200 степени, па украстете со ливче магдонос.
MAGGI полнети пиперки

Подготовка на зеленчуците 4

Подготовка на зеленчуците Подготовка на зеленчуците
: тиквички, благи жолти пиперки

Пиперките пресечете ги на половина и исчистете ги од семките. Тиквичката измијте ја и изрендајте ја на крупно ренде, посолете ја, па оставете ја десетина минути да го испушти сокот, а потоа исцедете.

MAGGI полнети пиперки

Динстање на на зеленчуците 4

Динстање на на зеленчуците Динстање на на зеленчуците
: кромид, лук, бел ориз со долги зрна, тиквички

Кромидот и лукот исчистете ги и исечкајте ги ситно, па пропржете ги на малку масло. Додадете ги претхдодно сварениот ориз и ренданата тиквичка. Динстајте се заедно неколку минути.

MAGGI полнети пиперки

Соединување 4

Соединување

Додадете ја MAGGI идеја за полнети пиперки, да почне да врие, па тргнете од оган за да се олади. Во смесата додадете сирење и соединете.

MAGGI полнети пиперки

Печење и сервирање 4

Печење и сервирање Печење и сервирање
: благи жолти пиперки

Наполнете ги пиперките со смесата и ставете ги да се печат во загреана рерна на 200 степени, па украстете со ливче магдонос.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha