Лута кајгана

(0)
15Мин
Лесно
Лутата кајгана може да биде совршен појадок или вкусна вечера. На вас останува да одберете, а на нас да ви го откриеме рецептот.

Состојки

-
2 порции
+

Ова јадење е оптимизирано за 2 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

4 
јајце
1 
кромид
2 
чили пиперчиња
250  гр
доматно пире
2 
домати
3 
лук
5  гр
бибер
5  гр
MAGGI Мешан Зачин

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
247.02 kcal
Јаглехидрати
16.62 g
Протеини
18.69 g
Масти
12.41 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

15 Минути
Подготовка на зеленчуците
10 Мин
Исечкајте ги кромидот и лукот и пропржете ги. Додадете ги ситно сечканите чили пиперчиња и пржете кратко.
Зачинување
1 Мин
Додадете го доматното пире и зачинете со сол и бибер.
Печење
1 Мин
Додадете ги доматите исечени на половина. Издлабете ја средината на доматот со лажица и во неа скршете јајце. Печете додека да се испечат јајцата.
Лута кајгана

Подготовка на зеленчуците 3

Подготовка на зеленчуците
: кромид, чили пиперчиња

Исечкајте ги кромидот и лукот и пропржете ги. Додадете ги ситно сечканите чили пиперчиња и пржете кратко.

Лута кајгана

Зачинување 3

Зачинување
: бибер, MAGGI Мешан Зачин

Додадете го доматното пире и зачинете со сол и бибер.

Лута кајгана

Печење 3

Печење Печење
: јајце, домати

Додадете ги доматите исечени на половина. Издлабете ја средината на доматот со лажица и во неа скршете јајце. Печете додека да се испечат јајцата.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha