Леблебии со ориз

(0)
45Мин
Лесно
Доколку понекогаш ви снемува идеја за оброк, ви претставуваме рецепт кој може да ви го разубави неделниот ручек.

Состојки

-
4 порции
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

200  гр
леблебија
250  гр
ориз
1  лажичка
рузмарин
1  лажица
маслиново масло
200  гр
домати
5  гр
MAGGI Мешан Зачин

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
459.14 kcal
Јаглехидрати
81.24 g
Протеини
15.4 g
Масти
8.66 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

45 Минути
Чекор1
35 Мин
Леблебиите сварете ги и исцедете ги, а истото направете го и со оризот.
Чекор2
5 Мин
Излупете го доматот и исечкајте го на ситни коцки.
Чекор3
5 Мин
Соединете сѐ заедно и измешајте внимателно, па додадете сол, свеж рузмарин и маслиново масло.
Леблебии со ориз

Чекор1 3

Чекор1 Чекор1
: леблебија, ориз

Леблебиите сварете ги и исцедете ги, а истото направете го и со оризот.

Леблебии со ориз

Чекор2 3

Чекор2
: домати

Излупете го доматот и исечкајте го на ситни коцки.

Леблебии со ориз

Чекор3 3

Чекор3
: рузмарин, маслиново масло

Соединете сѐ заедно и измешајте внимателно, па додадете сол, свеж рузмарин и маслиново масло.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha