Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Лазањи од тиквичка

(0)
45Мин
Лесно
Размислувате што да подготвите за ручек за вашето четиричлено семејство? Ние имаме идеја која ќе ја споделиме со вас.

Состојки

-
3 порции
+

Ова јадење е оптимизирано за 3 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

500  гр
мелено месо
200  мл
сок од домат
125  гр
несолена моцарела
0.33 
лук
0.5  лажица
свеж босилек
4  гр
сол
1  лажичка
оригано
4 
тиквички
50  гр
MAGGI Fix за шпагети Болоњезе

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
387.16 kcal
Јаглехидрати
12.29 g
Протеини
55.95 g
Масти
13.4 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

45 Минути
Чекор1
10 Мин
Тиквичките исечете ги по должина на тенки ленти и малку потпечете ги на грил тава. Пропржете ситно сечкан лук и кога ќе добие златна боја додадете го меленото месо.
Чекор2
10 Мин
Добро испржете го месото. Додадете ги сите зачини и истурете сок од домати. Оставете го сосот да се крчка 5-10 минути.
Чекор3
5 Мин
Наредете ги состојките во сад за печење, така што ќе започнете со сосот, одозгора ставете ред тиквички и така наизменично се додека не потрошите сѐ, а горниот слој нека бидат тиквички.
Чекор4
5 Мин
Преку сѐ наредете моцарела исечена на тенки тркалца и посипете grano padano пармезан. Доадете малку свеж босилек. Ако немате свеж, во сосот може да ставите и сув или се да замените со 2 лажици готово песто од босилек.
Чекор5
15 Мин
Ставете во рерна и потпечете додека добие убава боја.
Лазањи од тиквичка

Чекор1 5

Чекор1 Чекор1
: сок од домат, лук

Тиквичките исечете ги по должина на тенки ленти и малку потпечете ги на грил тава. Пропржете ситно сечкан лук и кога ќе добие златна боја додадете го меленото месо.

Лазањи од тиквичка

Чекор2 5

Чекор2 Чекор2
: мелено месо

Добро испржете го месото. Додадете ги сите зачини и истурете сок од домати. Оставете го сосот да се крчка 5-10 минути.

Лазањи од тиквичка

Чекор3 5

Чекор3
: сок од домат

Наредете ги состојките во сад за печење, така што ќе започнете со сосот, одозгора ставете ред тиквички и така наизменично се додека не потрошите сѐ, а горниот слој нека бидат тиквички.

Лазањи од тиквичка

Чекор4 5

Чекор4
: несолена моцарела, лук, свеж босилек

Преку сѐ наредете моцарела исечена на тенки тркалца и посипете grano padano пармезан. Доадете малку свеж босилек. Ако немате свеж, во сосот може да ставите и сув или се да замените со 2 лажици готово песто од босилек.

Лазањи од тиквичка

Чекор5 5

Чекор5
: сол, оригано

Ставете во рерна и потпечете додека добие убава боја.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha