Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Гурмански ќофтиња

(0)
50Мин
Средно
Секој вистински домаќин или домаќинка би требало на својот “репертоар” да има ќофтиња, а нашите гурмански се одличен избор.

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

500  гр
мелено месо
0.25 
лук
1 
јајце
2  Гранчиња
магдонос
100  гр
презла
1 
кромид
1 
црвено луто пиперче
500  мл
сок од домат
2  гр
бибер
2  гр
MAGGI магијата на вкусот

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
292.85 kcal
Јаглехидрати
22.11 g
Протеини
34.12 g
Масти
7 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

50 Минути
Чекор1
10 Мин
Ситно исечкајте го магдоносот, кромидот (една главица) и лукот па добро измешајте ги во поголем сад со месото, презлата и јајцето и додадете малку MAGGI магијата на вкусот и бибер.
Чекор2
10 Мин
Од смесата месо и зачини направете топчиња и пропржете ги на масло додека да добијат златно- кафеава боја.
Чекор3
5 Мин
Месото извадете ги од тавчето па во него ставете ситно исечкан кромид и пржете додека да порумени.
Чекор4
10 Мин
Кога кромидот ќе порумени ставете во него ситно сечкано чили пиперче а потоа сос од домати.
Чекор5
5 Мин
Сосост зачинете го и оставете го да се крчка десетина минути.
Чекор6
10 Мин
Пред самиот крај во сосот ставете ги ќофтињата и динстајте уште неколку минути.
Гурмански ќофтиња

Чекор1 6

Чекор1 Чекор1 Чекор1
: лук, јајце, магдонос, презла, кромид, бибер

Ситно исечкајте го магдоносот, кромидот (една главица) и лукот па добро измешајте ги во поголем сад со месото, презлата и јајцето и додадете малку MAGGI магијата на вкусот и бибер.

Гурмански ќофтиња

Чекор2 6

Чекор2
: мелено месо

Од смесата месо и зачини направете топчиња и пропржете ги на масло додека да добијат златно- кафеава боја.

Гурмански ќофтиња

Чекор3 6

Чекор3
: мелено месо, кромид

Месото извадете ги од тавчето па во него ставете ситно исечкан кромид и пржете додека да порумени.

Гурмански ќофтиња

Чекор4 6

Чекор4
: бибер

Кога кромидот ќе порумени ставете во него ситно сечкано чили пиперче а потоа сос од домати.

Гурмански ќофтиња

Чекор5 6

Чекор5

Сосост зачинете го и оставете го да се крчка десетина минути.

Гурмански ќофтиња

Чекор6 6

Чекор6

Пред самиот крај во сосот ставете ги ќофтињата и динстајте уште неколку минути.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha