Чоколаден мус со кора од портокал

(0)
25Мин
Лесно
Чоколадниот мус со кора од портокал е благо кое едноставно се подготвува и може да биде одлично изненадување за оние кои ги сакате.

Состојки

-
4 порции
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

100  гр
69% црно чоколадо
3 
јајца
50  гр
путер
1 
портокал
9  лажици
шеќер

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
343.46 kcal
Јаглехидрати
24.05 g
Протеини
7.88 g
Масти
24.25 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

25 Минути
Чекор1
5 Мин
Стопете го чоколадото со путерот.
Чекор2
2 Мин
Одвојте ги жолчките од белките.
Чекор3
3 Мин
Оладеното чоколадо измешајте го со жолчките.
Чекор4
5 Мин
Со миксер изматете ја слатката павлака.
Чекор5
5 Мин
Со миксер изматете ги белките и додадете шеќер.
Чекор6
5 Мин
Нежно измешајте ги чоколадото и павлаката, па додадете ја пената од белките. Сето тоа измешајте го добро, па додадете ја кората од портокал. Измешајте уште малку, а потоа сипете во садовите и преку изрендајте ја кората од портокалот.
Чоколаден мус со кора од портокал

Чекор1 6

Чекор1
: 69% црно чоколадо, путер

Стопете го чоколадото со путерот.

Чоколаден мус со кора од портокал

Чекор2 6

Чекор2
: јајца

Одвојте ги жолчките од белките.

Чоколаден мус со кора од портокал

Чекор3 6

Чекор3
: 69% црно чоколадо, јајца

Оладеното чоколадо измешајте го со жолчките.

Чоколаден мус со кора од портокал

Чекор4 6

Чекор4
: шеќер

Со миксер изматете ја слатката павлака.

Чоколаден мус со кора од портокал

Чекор5 6

Чекор5
: јајца, шеќер

Со миксер изматете ги белките и додадете шеќер.

Чоколаден мус со кора од портокал

Чекор6 6

Чекор6
: 69% црно чоколадо, путер, портокал

Нежно измешајте ги чоколадото и павлаката, па додадете ја пената од белките. Сето тоа измешајте го добро, па додадете ја кората од портокал. Измешајте уште малку, а потоа сипете во садовите и преку изрендајте ја кората од портокалот.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha