Ѓувеч

(0)
55Мин
Средно
Ѓувеч е јадење кое се подготвува во сите краеви. Најчесто се подготвува без месо, но нема да погрешите доколку додадете некое парче во ѓувечот.

Состојки

-
8 порции
+

Ова јадење е оптимизирано за 8 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

4 
бела риба
1 
модар патлиџан
1 
кромид
2 
компир
2  чаши
ориз
1  лажица
магдонос
1  лажичка
сончогледово масло
3  гр
бибер
5  гр
MAGGI Мешан Зачин
200  гр
домати

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
485.04 kcal
Јаглехидрати
46.22 g
Протеини
42.97 g
Масти
13 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

55 Минути
Чекор1
15 Мин
Пропржете ја исечканата главица кромид. Потоа додадете го замрзнатиот зеленчук за ѓувеч, исечканиот модар патлиџан, па динстајте.
Чекор2
5 Мин
Додадете излупен исечен домат, крупно исечен компир и ориз.
Чекор3
10 Мин
Прелејте со вода да се покрие и оставете да проврие, намалете ја температурата и продолжете да готвите на слаб оган десетина минути со повремено мешање.
Чекор4
5 Мин
Додадете MAGGI магијата на вкусот, бибер и магдонос. Кога ќе биде готово ставете во плех или одноотпорен сад и ставете ги филетите преку.
Чекор5
20 Мин
Ставете во рерна на 250 степени и печете додека рибата, оризот и компирот да бидат готови.
Ѓувеч

Чекор1 5

Чекор1 Чекор1 Чекор1
: модар патлиџан, кромид

Пропржете ја исечканата главица кромид. Потоа додадете го замрзнатиот зеленчук за ѓувеч, исечканиот модар патлиџан, па динстајте.

Ѓувеч

Чекор2 5

Чекор2 Чекор2 Чекор2
: компир, ориз, домати

Додадете излупен исечен домат, крупно исечен компир и ориз.

Ѓувеч

Чекор3 5

Чекор3

Прелејте со вода да се покрие и оставете да проврие, намалете ја температурата и продолжете да готвите на слаб оган десетина минути со повремено мешање.

Ѓувеч

Чекор4 5

Чекор4
: магдонос, бибер, MAGGI Мешан Зачин

Додадете MAGGI магијата на вкусот, бибер и магдонос. Кога ќе биде готово ставете во плех или одноотпорен сад и ставете ги филетите преку.

Ѓувеч

Чекор5 5

Чекор5
: бела риба, модар патлиџан, ориз

Ставете во рерна на 250 степени и печете додека рибата, оризот и компирот да бидат готови.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha