Топчиња од макарони со 4 видови сирење

(0)
99Мин
Средно
MAGGI идејата за макарони со сирење можете да ја искористите за да направите вкусни закуски за вас и вашето друштво! Поканете ги пријателите и воодушевете ги со овие мали задоволства на летниот излет!

Состојки

-
6 порции
+

Ова јадење е оптимизирано за 6 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

30  гр
MAGGI идеја за макарони со 4 видови сирење
1.5  чаши
брашно
1.25  чаши
путер
2 
јајце
1  лажица
сончогледово масло

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
503.49 kcal
Јаглехидрати
24.03 g
Протеини
6.27 g
Масти
43 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

99 Минути
Варење на макароните
10 Мин
Сварете ги макароните во солена вода, исцедете ги и оставете ги на страна.
MAGGI идеја
2 Мин
Содржината од кесичката MAGGI идеја за макарони со 4 сирења растворете ја во павлака и додадете 300 мл вода, па добро изматете за да не се направат грутки за време на варење на сосот.
Мешање со идејата и ладење
60 Мин
Во сосот сипете ги макароните и добро промешајте додека не бидат натопени од сите страни, па ставете ги еден час во фрижидер.
Правење топчиња
15 Мин
Од оладената смеса обликувајте топчиња и наредете ги на тацна на која сте ставиле хартија со масло.
Презла
2 Мин
Во длабока чинија изматете ги јајцата со млекото и презлата.
Поховање на топчињата
10 Мин
Извалкајте ги топчињата од макарони во добиената смеса и пржете во длабоко масло додека не добијат крцкава златна коричка. По пржењето извадете ги и ставете ги на хартиени салфети кои ќе го впијат вишокот маснотија.
Топчиња од макарони со 4 видови сирење

Варење на макароните 6

Варење на макароните
: MAGGI идеја за макарони со 4 видови сирење

Сварете ги макароните во солена вода, исцедете ги и оставете ги на страна.

Топчиња од макарони со 4 видови сирење

MAGGI идеја 6

MAGGI идеја MAGGI идеја
: MAGGI идеја за макарони со 4 видови сирење

Содржината од кесичката MAGGI идеја за макарони со 4 сирења растворете ја во павлака и додадете 300 мл вода, па добро изматете за да не се направат грутки за време на варење на сосот.

Топчиња од макарони со 4 видови сирење

Мешање со идејата и ладење 6

Мешање со идејата и ладење Мешање со идејата и ладење

Во сосот сипете ги макароните и добро промешајте додека не бидат натопени од сите страни, па ставете ги еден час во фрижидер.

Топчиња од макарони со 4 видови сирење

Правење топчиња 6

Правење топчиња Правење топчиња
: путер

Од оладената смеса обликувајте топчиња и наредете ги на тацна на која сте ставиле хартија со масло.

Топчиња од макарони со 4 видови сирење

Презла 6

Презла Презла
: јајце

Во длабока чинија изматете ги јајцата со млекото и презлата.

Топчиња од макарони со 4 видови сирење

Поховање на топчињата 6

Поховање на топчињата Поховање на топчињата

Извалкајте ги топчињата од макарони во добиената смеса и пржете во длабоко масло додека не добијат крцкава златна коричка. По пржењето извадете ги и ставете ги на хартиени салфети кои ќе го впијат вишокот маснотија.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha