Тавче гравче

(0)
45Мин
Средно
Посно јадење кое сите го сакаме, тавче гравче! Еве една поинаква идеја како може да го подготвите.

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

500  гр
грав
250  гр
праз
3 
моркови
1 
пиперка
3  гр
бибер
5  гр
MAGGI Мешан Зачин
10  гр
брашно

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
265.39 kcal
Јаглехидрати
61.13 g
Протеини
12.43 g
Масти
1.77 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

45 Минути
Чекор1
20 Мин
Гравот исчистете го и сварете го два пати со менување на водата.
Чекор2
5 Мин
По варењето пропржете праз и ситно сечкан морков па додадете го варениот грав.
Чекор3
5 Мин
Со добро мешање пржете ги сите состојки на тивок оган, па во нив додадете брашно, MAGGI магијата на вкусот, бибер, малку мелена црвена блага пиперка.
Чекор4
15 Мин
Состојките пресипете ги во плех и запечете ги во рерна 15-ина минути на 200 степени.
Тавче гравче

Чекор1 4

Чекор1
: грав

Гравот исчистете го и сварете го два пати со менување на водата.

Тавче гравче

Чекор2 4

Чекор2 Чекор2 Чекор2
: грав, праз, моркови

По варењето пропржете праз и ситно сечкан морков па додадете го варениот грав.

Тавче гравче

Чекор3 4

Чекор3
: бибер, MAGGI Мешан Зачин, брашно

Со добро мешање пржете ги сите состојки на тивок оган, па во нив додадете брашно, MAGGI магијата на вкусот, бибер, малку мелена црвена блага пиперка.

Тавче гравче

Чекор4 4

Чекор4

Состојките пресипете ги во плех и запечете ги во рерна 15-ина минути на 200 степени.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha