Салата со пилешко и крутони

(0)
40Мин
Лесно
Adimo
Салатата со пилешко може да биде алтернативен неделен ручек, доколку сакате нешто брзо, здраво и вкусно.

Состојки

-
2 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 2 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

2  Глави
зелена салата
300  гр
пилешко филе
2  парчиња
тост леб
0.25 
лук
1  лажица
Оцет, јаболков
10  мл
сок од лимон
3  гр
MAGGI Мешан Зачин
30  гр
Thomy Delight

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
403.01 kcal
Протеини
31.92 g
Јаглехидрати
16.09 g
Масти
23.46 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

40 Минути
Чекор1
15 Мин
Зачинете го пилешкото месо и испржете го во тавче од двете страни.
Чекор2
10 Мин
Тост лебот исечете го на коцкички и пропржете го на масло за да стане крцкав.
Чекор3
10 Мин
Лукот исечкајте го ситно, а зелената салата добро измијте ја и исцепкајте ја на парчиња.
Чекор4
5 Мин
Во една чинија ставете ја зелената салата, лукот, тост лебот, Thomy мајонезот, оцет, масло, сок од лимон, сѐ измешајте и додадете го пилешкото.
Салата со пилешко и крутони

Чекор1 4

Чекор1
: пилешко филе, MAGGI Мешан Зачин

Зачинете го пилешкото месо и испржете го во тавче од двете страни.

Салата со пилешко и крутони

Чекор2 4

Чекор2 Чекор2 Чекор2
: тост леб

Тост лебот исечете го на коцкички и пропржете го на масло за да стане крцкав.

Салата со пилешко и крутони

Чекор3 4

Чекор3 Чекор3
: зелена салата, лук

Лукот исечкајте го ситно, а зелената салата добро измијте ја и исцепкајте ја на парчиња.

Салата со пилешко и крутони

Чекор4 4

Чекор4
: зелена салата, Оцет, јаболков, тост леб, пилешко филе, Thomy Delight, сок од лимон, MAGGI Мешан Зачин, лук

Во една чинија ставете ја зелената салата, лукот, тост лебот, Thomy мајонезот, оцет, масло, сок од лимон, сѐ измешајте и додадете го пилешкото.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha