Потпечен карфиол со 4 видови сирење

(0)
29Мин
Лесно
Зеленчукот е секогаш добар избор за време на тешките летни денови. Денес ви претставуваме рецепт за потпечен карфиол со MAGGI идеја за пилешко со 4 видови сирење!

Состојки

-
6 дел
+

Ова јадење е оптимизирано за 6 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

1 
брокули
1  Глава
карфиол
5  гр
бибер
5  гр
MAGGI магијата на вкусот
15  Гранчиња
магдонос
4 
јајца
30  гр
MAGGI Идеја за пилешко со 4 видови сирење
40  гр
павлака за готвење

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
112.01 kcal
Јаглехидрати
9 g
Протеини
8.63 g
Масти
5.14 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

29 Минути
Подготовка на брокулите и карфиолот
3 Мин
Измијте ги брокулите, а потоа одвојоте ги цветовите и ставете ги во зовриена вода да се варат 3 минути. Сварените брокули изрендајте ги со малку вода и направете поретко пире.
Подготовка на карфиолол
3 Мин
Измијте го карфиолот и одвојте ги цветовите, па ставете ги во зовирена вода да се варат 3 минути, а потоа исцедете ги.
Смесата 4 сирења
3 Мин
Содржината од кесичката MAGGI идеја за пилешко со 4 видови сирење растворете ја во павлака за готвење и млеко, Потоа во смесата додадете јајца, пире од брокули и ситно исечкан магдонос. Измешајте и зачинете со бибер, сол и MAGGI магијата на вкусот.
Рерна
20 Мин
Во подмачкана тава за печење ставете го сварениот карфиол и прелијте го со смесата. Печете во претходно загреана рерна на 180°C 20 минути.
Потпечен карфиол со 4 видови сирење

Подготовка на брокулите и карфиолот 4

Подготовка на брокулите и карфиолот Подготовка на брокулите и карфиолот
: брокули, карфиол

Измијте ги брокулите, а потоа одвојоте ги цветовите и ставете ги во зовриена вода да се варат 3 минути. Сварените брокули изрендајте ги со малку вода и направете поретко пире.

Потпечен карфиол со 4 видови сирење

Подготовка на карфиолол 4

Подготовка на карфиолол
: карфиол

Измијте го карфиолот и одвојте ги цветовите, па ставете ги во зовирена вода да се варат 3 минути, а потоа исцедете ги.

Потпечен карфиол со 4 видови сирење

Смесата 4 сирења 4

Смесата 4 сирења
: бибер, MAGGI магијата на вкусот, магдонос, MAGGI Идеја за пилешко со 4 видови сирење

Содржината од кесичката MAGGI идеја за пилешко со 4 видови сирење растворете ја во павлака за готвење и млеко, Потоа во смесата додадете јајца, пире од брокули и ситно исечкан магдонос. Измешајте и зачинете со бибер, сол и MAGGI магијата на вкусот.

Потпечен карфиол со 4 видови сирење

Рерна 4

Рерна

Во подмачкана тава за печење ставете го сварениот карфиол и прелијте го со смесата. Печете во претходно загреана рерна на 180°C 20 минути.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha