Полнет компир со Maggi идеја за Болоњезе

(0)
55Мин
Средно
Полнетиот компир со Maggi идеја за Болоњезе е толку сочен што сите чинии на вашиот неделен ручек ќе останат празни.

Состојки

-
4 делови
+

Ова јадење е оптимизирано за 4 порции. Количината и времето може да треба да бидат различни. Овде можете да најдете повеќе информации за прилагодените големини на порција Тука

1  кг
компир
1  чаша
сончогледово масло
1  лажица
путер
2 
кромид
250  гр
мелено месо
30  гр
MAGGI идеја за Болоњезе сос
2  гр
бибер
10  Гранчиња
магдонос
1 
јајце
1 
праз

Нашите најдобри совети и трикови за прилагодена големина на порција

Ако количините се зголемат, времето за готвење може да се продолжи, па повторно погледнете. Користете вода и зачини најпрво и додајте повеќе подоцна ако е потребно.

Извадете ги состојките

Одберете ги сите состојки

Копирајте
Zutaten befinden sich jetzt in deiner Zwischenablage
.

Нутритивни вредности на производот

Енергија
837.95 kcal
Јаглехидрати
52.25 g
Протеини
21.88 g
Масти
61.27 g
Информации по порција
Ајде да готвиме

Упатство

55 Минути
Подготовка на компирот
10 Мин
Излупете го компирот, измијте го и преполовете го. Издлабете го секој компир со помош на лажица. Загрејте малку путер и пропржете ги компирите од двете страни околу 2 минути, па наредете ги во подмачкана тава.
Динстање на месото
5 Мин
На лажица путер пропржете ситно исечкан кромид, додадете мелено месо и продолжете да пржите во следните 5 минути.
Болоњезе и полнење на компирите
10 Мин
Содржината на кесичката Maggi идеја за Болоњезе изматете ја во 300 мл. вода и додадете ја во прженото месо како би се крчкале заедно. Тргнете од рингла, додадете сол, бибер, јајце и ситно исечен домат. Повторно измешајте, а потоа наполнете ги компирите со смесата.
Печење на компирите
30 Мин
Вака наполнетите компири ставете ги да се печат во умерено загреана рерна на 30 минути. Додадете малку праз како декорација која ќе го надополни вкусот.
Полнет компир со Maggi идеја за Болоњезе

Подготовка на компирот 4

Подготовка на компирот Подготовка на компирот Подготовка на компирот Подготовка на компирот Подготовка на компирот Подготовка на компирот
: компир

Излупете го компирот, измијте го и преполовете го. Издлабете го секој компир со помош на лажица. Загрејте малку путер и пропржете ги компирите од двете страни околу 2 минути, па наредете ги во подмачкана тава.

Полнет компир со Maggi идеја за Болоњезе

Динстање на месото 4

Динстање на месото
: сончогледово масло, кромид, мелено месо

На лажица путер пропржете ситно исечкан кромид, додадете мелено месо и продолжете да пржите во следните 5 минути.

Полнет компир со Maggi идеја за Болоњезе

Болоњезе и полнење на компирите 4

Болоњезе и полнење на компирите Болоњезе и полнење на компирите Болоњезе и полнење на компирите
: MAGGI идеја за Болоњезе сос, бибер, магдонос

Содржината на кесичката Maggi идеја за Болоњезе изматете ја во 300 мл. вода и додадете ја во прженото месо како би се крчкале заедно. Тргнете од рингла, додадете сол, бибер, јајце и ситно исечен домат. Повторно измешајте, а потоа наполнете ги компирите со смесата.

Полнет компир со Maggi идеја за Болоњезе

Печење на компирите 4

Печење на компирите Печење на компирите
: компир, сончогледово масло, магдонос

Вака наполнетите компири ставете ги да се печат во умерено загреана рерна на 30 минути. Додадете малку праз како декорација која ќе го надополни вкусот.

Рецептот како PDF
Преземете
Сподели со пријатели

Активирај врска од трета страна

Кликнавте на врска од трета страна и ќе ја напуштите страницата. Ние немаме контрола над платформите на трети страни и не ја поддржуваме ниту прифаќаме одговорноста за нив, вклучувајќи ја нивната содржина, точност или функција. Вие комуницирате со овие поврзани платформи на ваша сопствена одговорност. Ние не прифаќаме одговорност или обврска за ваквите платформи на трети страни и нивните услови на користење. Прочитајте повеќе во нашите Услови и правила на користење

Напишете ваше мислење

Вашата рецензија
4
Дали би го препорачале овој производ на пријател?
Images
Додадовте 0 од 6 дозволени медиумски документ.
Image CAPTCHA
Пополнете го полето за captcha